NA CZYM POLEGA TECHNIKA SPLIT?
Droga kariery sportowej to czas wielu sukcesów i entuzjastycznych chwil. Ale również zmagań z wyzwaniami, stresującymi sytuacjami oraz strachem. Gdy zdarzają się momenty, że czujesz obezwładniający lęk, wtedy wydaje Cię się, że jesteś słabszy niż w rzeczywistości. Może to wpływać na to, że podczas podejmowania danego wyzwania nie będziesz w stanie wykorzystać pełni swoich umiejętności. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem jest metoda Split, czyli pierwszy krok w procesie zdobywania umiejętności przejmowania kontroli nad obezwładniającymi emocjami.
Na czym polega Split?
Split, czyli przełamanie jest pierwszym krokiem w umiejętności pokonywania strachu i lęku. Jest to proces, do którego warto podejść w sposób świadomy, aby móc łatwiej radzić sobie podczas podejmowania sportowych wyzwań. Ze Split będziesz kontrolować swoje emocje i wiedzieć, że gdy pojawia się sygnał strachu lub lęku, to jesteś w stanie go opanować oraz wykorzystać do tego, aby realizować jeszcze lepiej swoje założone cele. Bez tej umiejętności będziesz za każdym razem przy jakimkolwiek upadku traktować strach jako wyznacznik tego kim jesteś i czy potrafisz realizować swoje cele. To bardzo złe podejście, gdyż powstrzymuje Cię przed staniem się jeszcze lepszym sportowcem i wykorzystywaniem swoich umiejętności możliwie jak najlepiej. Może to wywoływać uczucie zakłopotania i zniechęcenia.
Dlaczego warto kontrolować swoje emocje?
Jeżeli będziesz w stanie kontrolować swoje emocje strachu i lęku, poczujesz się bardziej swobodnie i bezpiecznie w tym, co robisz. Gdy pojawia się sygnał tego lęku odczujesz oczywiście wiele wątpliwości, bo jako sportowiec nie chcesz tylko poczucia bezpieczeństwa, lecz potrzebujesz wyzwań i adrenaliny. Jednak pamiętaj, że takie emocje nie są złe, o ile nie czujesz się przez nie gorszy w tym co robisz i nie sprawiają, że nie dajesz z siebie wszystkiego. W takim przypadku powinieneś skupić swoją uwagę na tym, aby oddzielić świadomość tego kim jesteś i co potrafisz, od tego co czujesz. Wszystkie emocje są dobre, ale do momentu, gdy nie wpływają pochopnie na nasze zachowania i podejście do osiągania wyznaczonych celów. Wielokrotnie może też być tak, że ktoś Ci powie – jeżeli się czegoś boisz, oznacza to, że jesteś słaby. Prawda jest natomiast taka, że jeżeli czegoś się boisz, to znaczy wyłącznie tyle, że bardzo Ci na tym zależy. A przecież zaangażowanie to coś pozytywnego w sporcie. Strach nigdy nie jest oznaką słabości. Wiele razy usłyszysz nieprzychylne komentarze, że jesteś słaby lub nie dasz rady. Jednak pamiętaj, że to jest tylko opinia drugiej osoby, która nie powinna mieć wpływu na Ciebie ani Twoją karierę.
Kontroluj emocje i wpływy innych
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że tylko Ty jesteś w stanie przełamać swoje negatywne myśli i wtedy dasz radę podążać za marzeniami. Nie jesteśmy w stanie uniknąć uczucia strachu czy lęku, ale możemy wpłynąć na to, czy będą one nas motywować do dania z siebie jeszcze więcej, czy wręcz przeciwnie – podcinać skrzydła. Zastanów się, jak szybko chciałbyś realizować swoje cele? Czy chciałbyś potrafić bez trudu opanowywać lęk, który Cię obezwładnia? Zdobyć nad tym kontrolę? Przede wszystkim nie pozwól, aby ktokolwiek z Twojego otoczenia miał nad Tobą władzę. Konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana, gdyż pozwala się rozwijać. Ale nieprzychylne komentarze, przez które czujesz się słabszy i mniej wartościowy powinieneś lekceważyć i skupić się na swoich celach. Nikt za Ciebie nie wykona tego działania.
Jak okiełznać strach przed porażką?
Powtarzaj sobie często, że każdego dnia chcesz się stawać lepszą wersją samego siebie. Pomimo tego, że pojawia się strach zawsze pamiętaj o tym zdaniu. Bo to sprawi, że odrzucisz jakąkolwiek presję otoczenia lub własne ograniczające Cię wątpliwości. W jaki sposób to może działać w twoim życiu? Z pewnością będą sytuacje, kiedy nie będziesz czuł się swobodnie ani pewny siebie. Może przed zawodami poczujesz dużą tremę, obezwładniający strach lub stres. Wtedy musisz podejść do tych emocji w sposób świadomy zamiast po prostu im się poddawać. Nie unikniesz pojawiania się tych emocji, ale możesz nie pozwolić dać się ograniczyć. Skoncentruj się na swoich umiejętnościach oraz wyznaczonych celach. Możesz bowiem zapanować nad tym, co czujesz i wręcz wykorzystać te emocje do większej motywacji w osiąganiu konkretnego celu. Aby to zrobić musisz przede wszystkim zidentyfikować czego konkretnie się boisz, zmierzyć się z tym i przeciwstawić. Pamiętaj, to Ty jesteś odpowiedzialny za to, w jaki sposób podejmiesz rękawice i staniesz naprzeciw swojemu lękowi.